Augu maigās klātbūtnes apdvests, mediatīvs process, ar aicinājums, ieklausīties augu stāstos un mācībās, un veidot savu sajūtu tēju.
Sazemēšanās – ieklausīšanās savā ķermenī un sajūtās – tējas nodoma formulēšana.
Augu meditācija – katram augam veltīts brīdis, lai iepazītu to ar visām maņām un ieklausītos tā mācībā.
Mandalas veidošana – maiga ļaušanās procesam, lai taptu Tava sajūtu tēja.
Sajūtu tēja – ar mīlestību sajaukta, nodomam atbilstošā vārdā nosaukta tēja.
Procesu vada Evita Lūkina - augu dvēseļu pazinēja, ar dabu draugos kopš laiku sākuma, profesionālais un dvēseles ceļa darbs Zaubes pagasta “Annas Ozoliņos” uz pilnu slodzi jau 5 gadu garumā, ar ekoloģisko Lauku tēju veidošanu un aicinājumu, radīt dziedinošu telpu cilvēkiem, kuri vēlas atjaunot saikni ar spēka avotu – DABU
Tā ir mīlestība, kas dziedina. Mīlestībai ir neticami liels spēks, un tas dziedina arī ķermeni un prātu, maina emocijas, jūtas, stāvokli, domas.
Jau vairāk kā četrus gadus darbojos šajā jomā, piedalos dažādās nometnēs, festivālos, retrītos un strādāju individuāli ar klientiem. Cilvēku pateicība par manis sniegto masāžu man deva iedvesmu to turpināt.Pēc katra seansa redzēt gaismas un mīlestības piepildītus cilvēkus - tas mani darija laimīgu.
Sapratu, ka ne tikai dziedinu pie manis atnākušo cilvēku dvēseles, bet arī mana dvēselīte dzied. Tā ir kā savienošanās ar savu iekšējo būtību. Pateicoties Tibetas skanošo trauku maģiskajām skaņu vibrācijām, esmu sapratusi kādā virzienā vēlos iet, ko dot cilvēkiem un kā spēt izdzīvot dienu ar mīlestību.
Bungu darināšanas laiks ir maģisks, jo jau tad izveidojas saikne starp cilvēku un viņa gatavotajām bungām, un tās caur dažādām zīmēm un sajūtām parāda savu raksturu. Kad cilvēka dzīvē ienāk šādas bungas, viņš atraisās, vairāk ieklausās savās sajūtās, sāk raudzīties uz lietām un situācijām savādāk, sāk saskatīt zīmes, ko varbūt agrāk, būdams ierauts dzīves virpulī, nebija manījis. Pārāk ašam cilvēkam bungas māca pacietību, savukārt lēnam cilvēkam dod enerģiju raitākam solim. Bungu skaņas vieno cilvēku ar Zemes vibrācijām, kas palīdz atjaunot savu enerģijas lauku.Mūsu gatavotās bungas mēs saucam par Sajūtu bungām, jo tās ar savu vibrāciju palīdz cilvēkiem atbrīvoties no uzkrātās spriedzes, atraisa Sajūtas un atver Dvēseli, ļaujot ieraudzīt un saklausīt to, kas iepriekš nebija atklājies.
Bungu darināšana ir gan fizisks, gan garīgs process, jo bungas ir dzīvas, tās mostas siltumā, kad ir aktīva uguns enerģija, un aizmieg, sajūtot ūdens enerģiju. Bungas ienāk ģimenē kā bērns un rada iekšējas pārmaiņas visos mājiniekos. Dažkārt paiet kāds laiciņš, kamēr viņi pārvar nedrošību, bailes no nezināmā un ļaujas pieņemšanai. Bērni ļoti harmoniski uztver bungas, jo viņi ir atvērti pasaulei un sajūt, kurā brīdī bungas viņiem palīdzēs nomierināties, mazināt kādu Dvēseles sāpi. Vienas no mūsu darinātajām bungām jau otro mācību gadu dzīvo skoliņā, čalojošu bērnu pulciņā, un skolotāja katru mācību stundu iesāk ar bungu skaņām.
Mēs pārsvarā darinām bungas no nomedīto meža dzīvnieku ādām, tādā veidā dodot tiem iespēju dzīvot otru dzīvi caur skaņu un vibrāciju, palīdzēt cilvēkiem garīgajā ceļā, veidojot viņos saskaņu ar dabu un mācot sajust visas piecas stihijas – Uguni, Gaisu, Ūdeni, Zemi un Dvēseles Dievišķo gaismu.
Iveta Galēja - Garšaugu un zālīšu zinātāja
GARŠAUGI ENERĢIJAI UN LABSAJŪTAI
Iveta Galēja - Žurnāliste, tulkotāja, grāmatu autore (manis sarakstītas ir arī grāmatas „Garšaugi” un „Garšvielas”). Garšaugu un zālīšu pasauli pētu un apzinu gadus trīsdesmit, audzēju un eksperimentēju gan dārzā, gan virtuvē, un esmu pārliecinājusies, ka virkne stereotipu šajā jomā neatbilst patiesībai – īstenībā šī augu pasaule ir ļoti pretimnākoša un palīdzētgriboša. Un iespējas, kā to izmantot savā labā, ir plašas.
Šis ir garšaugu un zālīšu renesanses laiks, kad atgriežas interese un arī zināšanas par to augu pasauli, ko mūsdienās vairāk pazīstam kā papildinājumu ēdieniem un dzērieniem, bet kas visos laikos tomēr pirmām kārtām ir tikusi lietota veselības un labsajūtas nodrošināšanai. Savulaik Hipokrats norādījis, ka garšaugi jālieto tik bieži, cik vien iespējams, vēlams – katrā ēdienreizē un katrā ēdienā. Viņa viedokli dažādos laikos ir atbalstījuši daudzi izcili pētnieki, kuri visi kā viens uzsvēruši galveno ideju – ja garšaugus (un arī garšvielas) lieto regulāri, katru dienu, tad ķermenis un gars saņem to, kas vajadzīgs harmoniskai darbībai un dzīvei kopumā. Un šie palīgi – garšaugi un zālītes – ir mums visapkārt, tikai jāprot tos likt lietā, lai īstajā brīdī bagātinātos ar enerģiju vai atbrīvotos no stresa, vai uzlabotu noskaņojumu. To var panākt gan ar ēdienu, gan ar elpošanu un vērošanu un citiem paņēmieniem.